top of page

Renkuosi savo verslo statusą! Ar verta steigti IĮ (Individualią įmonę)?


Anksčiau IĮ buvo labai populiari verslo forma. Pvz., 2010 metais tokių įmonių buvo 18566, 2019 metais jau ženkliai sumažėjo iki 10690, o 2022 metais individualių įmonių buvo apie 8962.


Tai lėmė, kad daugelis IĮ savininkų pasitraukė iš verslo, kitos įmonės buvo reorganizuotos į kito juridinio statuso įmonės, atsirado naujų verslo formų.

Šiuo metu turime IV pagal pažymą, nors ši veikla neturi įmonės juridinio statuso, bet savo esme labai panašų į IĮ, nes yra neribotos atsakomybės (savininkai atsako visu savo turtu). Ši aplinkybė turi lemiamą reikšmę, nes įmonės (juridiniai asmenys, MB, UAB) atsakingos yra tik įmonės turimu turtu. Kas suteikia apsaugą akcininkams ar mažųjų bendrijų nariams, bei jų šeimų nariams.


IĮ įmonė buvo populiari, nes nereikia įstatinio kapitalo, bei lankstesni mokesčiai savininko uždarbiui ar išmokėtam pelnui. Dabar gan lanksti situacija yra su MB, nėra privalomo įstatinio kapitalo ir taikomi net keli variantai kaip gauti pajamas, kurios apmokestinamos skirtingai. O Mažoji bendrija jau yra ribotos atsakomybės juridinis asmuo.


Individualios įmonės savininkas dirba savo įmonėje be darbo sutarties, kaip ir MB narys, mažojoje bendrijoje. MB narys, būdamas ir vadovu gauna atlyginimą pagal paslaugų sutartį. Nors yra galimybė, įmonių atstovams, (savininkui ir narui) gauti pajamas, kaip „darbo užmokestį“, kurios apsimokestina panašiai kaip dirbant pagal darbo sutartį. Naudingiau yra MB nario darbo užmokesčio apmokestinimas, nes galima išsimokėti didesnę sumą, mokant tiek pat mokesčių.


Tiek Individualios įmonės tiek MB apskaita yra beveik vienoda, pagrindinis skirtumas, kad IĮ gali pasirinkti nesudaryti FA (metinių finansinių ataskaitų Registrų centrui).


Aptariau keletą niuansų, kodėl verta ar priešingai neverta savo verslui rinkti Individualios įmonės statuso.

Bet kiekviena situacija gali būti skirtinga, tad visada naudinga pasikonsultuoti.

Comments


bottom of page