top of page

PVM?! Jei dar nesu PVM mokėtojas? Kada juo tampu? Kokios prievolės?


Konsultacijose iškyla klausimas dėl tapimo PVM (pridėtinės vertės) mokėtoju. Pastebiu, kad dažnai tai gan painus klausimas. Noriu su jumis pasidalinti keliais esminiais niuansais:


PVM mokėtoju gali būti tiek fiziniai asmenys tiek įmonės;


Registruotis PVM mokėtoju tampa privaloma, kai pajamos per pastaruosius12 mėnesių viršija 45 000 eur.(tokia riba šiai dienai, yra numatyti įstatymo pakeitimai). Privaloma registruotis ir tuo atveju, kai iš ES valstybių įsigyjama prekių, kurių vertė viršija 14 000 eur. Svarbu sekti savo pajamas (primenu, kad skaičiuojama12-kos praėjusių mėnesių apyvarta, o ne kalendoriniai metai), kad laiku įvykdyti prievolę.


Galima registruotis ir savanoriškai. Naudinga, jei jūsų tiekėjai ir pirkėjai yra PVM mokėtojai; ar jei jūsų veiklai galioja PVM lengvatos; ar atvirkštinis apmokestinimas.

Esminis dalykas tapus PVM mokėtoju, kad jums atsiranda prievolė surinkti šį mokestį ir sumokėti į biudžetą.


Dažniausiai paklausus apie PVM, žmonės yra girdėję, kad galima „kažką susigrąžinti“. Ir taip tai iš dalies tiesą, yra atvejų, kada PVM mokėtojai gali dalį PVM susigrąžinti ar juo užskaityti kitus mokesčius. Bet dažniausiai, įmonės ar fiziniai turi sumokėti surinktą PVM mokestį. Sumokėti turi skirtumą tarp įsijimo ir pardavimo PVM. Tarkim esate PVM mokėtojas: įsigijote prekių savo veiklai už 1000,00 eur per mėnesį (šioje sumoje įsigijimo PVM sudaro 173,55 eur) ir pardavėte prekių ar paslaugų už 2500,00 eur (šioje sumoje pardavimo PVM sudaro 433,88 eur) taigi į biudžetą turite sumokėti 260,33 eur.


Reikia paminėti, kad PVM mokėtojams yra prievolė ne tik sumokėti mokestį, bet ir jį deklaruoti, bei pateikti PVM sąskaitų faktūrų registrus mokesčių inspekcijai. Todėl didėja ir apskaitos apimtis bei kaina.


Tikiuosi, kad pasidarė truputi aiškiau. Prašau komentuokite, klauskite.

 

 

 

Comments


bottom of page